Ostrov Eysturoy

23.5.2026 kolem půl osmé ráno jsme se přiblížili k ostrovu Eysturoy, prvnímu ostrovu Faerských ostrovů, kde jsme se měli vylodit. Vylodění bylo i tentokrát suché, i když jsme k pobřeží dorazili na zodiacích. V přístavu nás už čekali /dle mého názoru téměř všichni) obyvatelé vesničky Funningur. Nejprve nás přivítala velmi sympatická vedoucí uvítacího výboru a následně pak ještě několik zástupců obce.My jsme se zde s Alenou záměrně přihlásili každý do jiné skupiny, abychom shromáždili více informací o zdejší lokalitě a taky proto, že jsem si na náročnější výstup netroufl. Alena tedy první vyrazila se skupinou autobusem na start treku a moje skupina zatím okukovala zdejší domečky. Asi za hodinku jsme i my vyrazili ke startu naší vycházky, která vedla zkruba po vrstevnici hory Hvíthamar vyhlídce nad útesem. Když jsme dorazili k naší vyhlídce Alenina skupina právě dorazila na vyhlídku stejné hory, ale o patro výš.My jsme se pak stejnou cestou vraceli do vesnice, zatímco Alena a její skupina se pomalu po příkrém svahu sunula až dolů do vesnice. Ve vesnici už byl program stejný. Prohlídka místního mini-muzea, prohlídka chlívku s ovcemi a pak už výborná polevka s chlebem a zákusek s kávičkou. Závěr prohlídky vesnice patřil společnému zpívání v kostele a a rovněž společnému místnímu dupavému tanci, kterému nás účili místní krojovaní občané.